Erfaringsutveksling om vekst og utvikling mellom Verdal, Levanger og Østersund

Onsdag 5. februar var Verdal og Levanger på studietur til Østersund. Besøket er en direkte oppfølging av møtet i oktober 2024 der vi inviterte til frokostmøte med temaet utveksling av arbeidskraft i byggenæringa.

 Nå var det Verdal og Levangers tur til å se nærmere på hvordan Östersund jobber med spørsmålene rundt bedriftsetableringer og bærekraftig befolkningsvekst.

– Vi er her for å høre hvordan Östersund jobber med å øke folketallet og skape utvikling. Vi skal få innsikt i prosessene deres og forhåpentligvis hente mye inspirasjon med oss hjem, sier Anita Ravlo Sand, ordfører i Levanger kommune.

Forventninger til dagen
– Vi har akkurat kommet frem, og det har allerede vært en god start. Vi skal få innsikt i prosessene deres og forhåpentligvis hente med oss inspirasjon hjem. Dette ser vi virkelig fram til, sa Knut Snorre Sandnes, ordfører i Verdal kommune.

Faglig påfyll og spennende diskusjoner
Dagen var fylt med gode diskusjoner om muligheter og utfordringer knyttet til ambisiøse befolkningsmål. På programmet sto blant annet presentasjoner om Östersunds kommunes "Hållbara Färdplan 2040" og deres mål om å vokse fra 65 000 til 75 000 innbyggere innen 2040. Deltakerne fikk også innsikt i kommunens etableringsprosesser og nye oppgaver knyttet til dette. Verdal presenterte målene i veksstrategien «Verdal 2040».

– Det er svært givende å utveksle erfaringer på tvers av landegrensene. Vi setter stor pris på å få dele vår kunnskap, men også lære mer om hvordan Verdal og Levanger jobber med disse utfordringene, sier Carina Otterfalk, næringslivsutvikler i Östersunds kommune.